Taniec irlandzki

Dynamiczny i widowiskowy taniec

Taniec irlandzki

Dynamiczny i widowiskowy taniec irlandzki został spopularyzowany na świecie przez show taneczne takie, jak Riverdance czy Lord of the Dance. Charakteryzuje się on skocznością i skomplikowaną pracą nóg przy nieruchomej górnej połowie ciała. Występuje w wielu odmianach: soft tańczony w miękkich baletkach (ghillies), step tańczony w twardych butach, tańce solowe i grupowe, tradycyjne i współczesne układy. Może wiązać się z rywalizacją na zawodach (zwanych Feis), mieć formę sceniczną, lub służyć zabawie na potańcówce (céili).

Trebraruna ma w swym repertuarze wiele form tańca irlandzkiego: zarówno energiczny i żywiołowy step, jak i pełen wdzięku i lekki soft. Koncentrujemy się na scenicznej formie tańca irlandzkiego, wymagającej techniki, precyzji, synchronizacji, ale też kreatywności, której nam nie brakuje.

Możemy zaprezentować tańce solowe, układy na 3-4 tancerzy, jak i choreografie z większą ilością osób. Tradycyjne elementy stanowią dla nas bazę do tworzenia własnych choreografii, tańczonych zarówno do tradycyjnej irlandzkiej muzyki, jak i do nowoczesnych aranżacji, wykorzystujących inne style i wpływy różnych kultur. W naszym repertuarze znalazło się miejsce także na choreografie z elementami fabularnymi.

Oprócz tego nieobce są nam prostsze, tradycyjne układy tańczone parami, przeznaczone przede wszystkim do wspólnej zabawy. Dzięki temu możemy uatrakcyjnić wydarzenie krótkimi warsztatami dla gości, wciągnąć publiczność do wspólnego tańca czy poprowadzić tradycyjną potańcówkę zwaną céili.