Taniec szkocki

Highland, national, scottish country dances

Taniec szkocki

Taniec szkocki jest mocno związany z historią swojej ojczyzny. W ruchach wykonywanych przez tancerzy na scenie można znaleźć odbicie dawnych bitew, bohaterskich czynów i hartu ducha szkotów. Najbardziej rozpoznawalne z nich – highland dances – związane są z wydarzeniami z okresu osiemnastowiecznych powstań jakobickich; charakteryzują je surowe i pełne werwy wojskowe ruchy. Natomiast tańce z rodziny scottish country dances przekazują nam wspomnienie o wesołym czasie spędzanym na balach wydawanych w rezydencjach. Taniec szkocki przeszedł długą drogę – od zamierzchłych czasów władców, przez kodyfikację na przełomie XIX i XX wieku, aż do współczesnych, bliskich zmaganiom sportowym, zawodów tańca – dzięki temu tańcząc można poczuć się częścią długiej tradycji.

W Trebrarunie wykorzystujemy całe spektrum tańców szkockich – highland, national, scottish country dances oraz tańce céilidh. Tańczymy je zarówno w wersji tradycyjnej, jak i wykorzystując ich elementy we własnych choreografiach.

Nasi tancerze są członkami międzynarodowej rady Scottish Official Board of Highland Dancing i biorą udział w zawodach highland dances, niejednokrotnie zajmując miejsca na podium w swoich kategoriach,